Природознавство
Початкове навчання.
Навчання природознавства з використанням інтерактивних технологій.
Вчителька
Ганнопільської ЗШ
І-ІІІ ступенів
В.В.Мируха
4 клас
Україна – наша Батьківщина.
Урок 1.
Тема: Україна на планеті Земля. Кордони України.
Мета: дати дітям загальне уявлення про розташування України на карті; ознайомити з різноманітністю форм земної поверхні України; ознайомити з розташуванням нашої держави на планеті Земля; формувати навички визначення сторін горизонту; уміння читати карту України; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: глобус, карта півкуль, фізична карта України, державні символи України, малюнки по темі, мультимедійний проектор, презентація.
Хід уроку
І. Організація класу
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав
Тож і ми часу не гаймо
Працювати починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Пригадай.
- Що називають масштабом?
- Що таке географічна карта?
- Де на карті знаходяться основні й проміжні сторони горизонту?
- Що таке материк?
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Різні в світі є країни,
різні люди є на світі,
різні гори, полонини,
різні трави, різні квіти …
Є з усіх одна країна,
Найрідніша нам усім.
То – прекрасна Україна
Нашого народу дім.
( Г.Черінь)
1. Перегляд малюнків на тему : « Моя Батьківщина ».
2. Україна – рідний край.
Рідний край, Україна, Батьківщина, Вітчизна – прості, прекрасні слова. Рідний край починається від батьківського порога, від тієї стежини, де ти зробив перші кроки, від калини, біля твоїх воріт, із барвінку, що ніжно стелиться в садочку.
Україна – це наша земля, наша країна зі славною історією, народ якої протягом багатьох років боровся за свободу і незалежність. Україна – це велика і незалежна держава. Найбільшим святом нашої держави є День незалежності. Його ми святкуємо 24 серпня. Саме 24 серпня 1991 року був прийнятий Акт про проголошення незалежності України.
Україна – це наша держава, громадянами якої ми є.
« Світе тихий, краю милий, моя Україно! » - так звертався до рідної землі видатний поет Тарас Шевченко.
Україна – багата країна. Тут шумлять зелені ліси, не поступаються красою Карпатські гори Кримським. Милуються українці синіми просторами Чорного і Азовського морів. Через усю славну Україну протікає Дніпро – могутня річка, гордість і слава нашої Батьківщини.
ІV. Робота над темою уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Бесіда.
- На якому материку ми живемо?
- У якій півкулі знаходиться Євразія?
- Покажіть на глобусі Євразію.
- Чи можна визначити, де розташована Україна? Чому?
- Покажіть на карті півкуль Євразію.
- Чи можна визначити, де розташована Україна? Чому?
- На якій же карті можна добре побачити всю Україну,її кордони з іншими країнами, моря, річки, болота, водосховища, великі міста, гори, височини та низовини? Чому саме?
- Яка різниця між фізичною картою України, що висить на дошці, і тією, що міститься в підручниках?
- Прочитайте масштаби цих карт, порівняйте їх між собою. Який із них є більшим, а який меншим?
- Що називають масштабом?
- Де на карті знаходяться основні і проміжні сторони горизонту?
- Чому на карті півкуль і глобусі багато блакитного кольору, а на фізичній карті – мало?
- Які кольори переважають на фізичній карті України і чому?
V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Практична робота з фізичною картою України
1. Прочитайте умовні позначення в лівому нижньому куті карти.
2. Візьміть указку (олівець) і проведіть нею по всіх кордонах України.
3. Визначте, з якими країнами межує Україна.
4. Порівняйте довжину її кордонів з різними державами.
5. Установіть, кордон з якою країною найдовший, а з якою – найкоротший.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота з підручником (робота в парах).
- Знайдіть відповіді на такі питання.
1. Як правильно працювати з картою?
2. У якій частині Євразії розташована Україна?
3. Якою є вона за площею серед країн Європи? серед країн світу?
4. Якою є довжини усього кордону України?
VІІ. Узагальнення та систематизація знань.
1.Практична робота (робота в групах).
Використай масштаб, зазначений на фізичній карті України, і приблизно визнач протяжність території України з півночі на південь і з заходу на схід.
3. Самостійна робота. Тестові завдання з однією правильною відповіддю.
1. На якому материку знаходиться Україна?
а) Африка;
б) Євразія;
в) Австралія.
2. Україна межує з:
а) двома державами;
б) чотирма державами;
в) сімома державами.
3. Протяжність усього кордону України:
а) 7643 км;
б) 3467 км;
в) 4763 км.
4. Найдовший кордон України з:
а) Молдовою;
б) Польщею;
в) Росією.
5. Найкоротший кордон України з:
а) Словаччиною;
б) Молдовою;
в) Румунією.
Як називається столиця України?
а) Харків;
б) Львів;
в) Київ.
VІІ. Підсумок уроку.
VІІІ. Домашнє завдання.
С. 106, опрацювати статтю підручника; дібрати інформаційний та ілюстративний матеріал на тему «Наша Батьківщина – Україна », вміти працювати з картою.
Урок 2
Тема: Форми земної поверхні України (рівнини, горби, гори, яри.)
Мета: продовжувати формувати уявлення про фізичну карту України, про форми земної поверхні України; сформувати поняття: рівнина, горб, яр, балка, гори, гірська поверхня; формувати вміння порівнювати, знаходити спільні та відмінні ознаки; розвивати спостережливість, мислення, графічні навички; закріпити уявлення про горизонт та лінію горизонту; виховувати любов до природи рідного краю.
Обладнання: таблиці, малюнки ілюстрації з зображенням різних форм земної поверхні України, презентація.
Хід уроку.
І. Організація класу.
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
Руки гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування ( відповіді на запитання вивченого на попередньому уроці.)
2. Індивідуальне опитування.
Учень 1. Розкажи, як правильно працювати з картою. Покажи, на якому материку, у якій півкулі знаходиться наша країна. Поміркуй, який це тепловий пояс.
Учень 2. Покажи кордони України, назви країни, з якими межує Україна. Визнач розташування країн – «сусідів» України за сторонами горизонту.
Учень 3. Запиши на дошці всі цифри, які звучали сьогодні на уроці. Поясни кожну з них.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Пригадайте, якими кольорами позначають на карті сушу.
- Що вони означають?
- Сьогодні ми з вами ознайомимося із тим, які форми земної поверхні зустрічаються в Україні.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда.
- Пригадайте, яка поверхня місцевості біля школи, у нашому селі.
- Що ви знаєте про форми земної поверхні?
- Де ви бачили гори, височини, яри, балки?
- Що таке гори?
- Чому утворюються яри?
- Чому і як треба боротися з ярами?
- Якими кольорами позначають на карті сушу? Що означає кожний колір?
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розгляд малюнків та ілюстрацій по темі уроку.
2. Розповідь учителя про форми земної поверхні України.
Україна – рівнинна країна.
– Що таке рівнина?
Рівнина – це великі простори суходолу з майже рівною поверхнею.
Але досить часто на рівнинах трапляються горби. Такі рівнини називаються горбистими. А такі рівнини, де низовини чергуються із пагорбами, називаються хвилястими.
– Що таке горб?
Горб – це узвишшя на поверхні рівнини. Горби бувають різної висоти – від 10 до 200 м.
Розгляд зображення горба (підручник, с. 107.)
Досить часто на рівнинах можна побачити заглиблення із крутими схилами і вузьким дном. Це яри. На схилах яру немає рослинності.
Балки- це заглиблення з пологими схилами. Схили і дно балки вкриті кущами або деревами. На місці балок раніше були яри.
3. Рівнини поділяються на низовини і височини.
Низовини |
Височини |
Поліська |
Волинська |
Придніпровська |
Подільська |
Причорноморська |
Придніпровська |
|
Донецька |
Приазовська |
4. Практична робота №1.
Розгляньте ілюстрації. Порівняйте яр і балку.
Практична робота №2.
Робота з фізичною картою України.
– Знайдіть і почитайте назви низовин, покажіть їх.
– Знайдіть і почитайте назви височин, покажіть їх.
5. Фізкультхвилинка.
6. Розповідь про гори.
– Крім рівнин, горбів, ярів, балок, до форм земної поверхні належать гори.
Гори – це ділянки земної поверхні, що дуже підняті над рівнинами.
Розгляньте зображення гори. Кожна гора має підніжжя, схили і вершину. Схили гір можуть бути пологими і крутими. Вершини високих гір вкриті вічними снігами та льодовиками. На відміну від горбів, гори піднімаються вгору на сотні і тисячі метрів. За віком гори бувають старими і молодими. За висотою гори бувають низькими (до 1000 м),середніми (від 1000 м до 2000 м), високими (понад 2000 м). В Україні є гори Карпати і Кримські гори. Найвищою вершиною є Говерла (2061 м), що знаходиться на горах Карпатах. Найвищою вершиною Кримських гір є Роман-Кош (1545 м).
Інколи можна побачити поодинокі гори, проте вони трапляються рідко. Найчастіше вони розміщені рядами. Такі ряди гір називаються гірськими хребтами. Гірські хребти простягаються на багато кілометрів. Між гірськими хребтами знаходяться гірські долини. По широких долинах і пологих схилах гір прокладають дороги. Тут розміщені поселення людей, сади і поля.
7. Практична робота з фізичною картою України.
1. Ще раз уважно розгляньте карту України, визначте, якого кольору найменше. Що на фізичних картах позначають коричневим кольором?
2. Знайдіть гори на території України, прочитайте їхні назви, правильно покажіть їх указкою. Визначте за шкалою висот їх приблизну висоту.
8. Робота з підручником с. 107-110.
V. Закріплення та осмислення знань.
1. Бесіда про вивчене на уроці.
2. Дидактична гра «Упізнай мене».
– У мене є підніжжя та схил, а моя вершина так високо піднімається в небо, що доводиться одягати білу шапку, бо холодно! (Гора.)
– У мене теж є підніжжя, схили і вершина, але я нижчий за гору. (Горб.)
– Я велике заглиблення з крутими схилами на поверхні Землі. (Яр.)
– А мої схили були теж колись голими, а потім заросли рослинами. (Балка.)
VІ. Узагальнення та систематизація знань.
1. Відповіді на запитання по вивченому матеріалі на уроці.
2. Тестові завдання з пропусками, завдання на доповнення.
1. Території суходолу, які мають поверхню, називають …(рівнинами).
2. Низовини позначають на карті … кольором, а височини … (зеленим, жовтим і світло-коричневим) .
3. Велике заглиблення з крутими схилами на поверхні Землі називають … (яром).
4. Ділянки земної поверхні, високо підняті над рівнинами – це … (гори).
5. Ряд гір, який простягається на багато кілометрів – це … (гірський хребет).
6. Горб має таку будову … (вершина, схили, підніжжя).
7. Яри з пологими і зарослими схилами, називають … (балками).
8. Залежно від висоти гори бувають … (низькі, середні і високі).
9. Між гірськими хребтами лежить … (долина).
VІІ. Підсумок уроку.
VІІІ. Домашнє завдання.
С. 107-110, опрацювати статтю підручника, дібрати малюнки про форми земної поверхні України, підготувати розповідь «Де я бував».
Урок 3.
Тема: Водойми на території України (джерела, річки, озера, болота, моря).
Мета: ознайомити учнів із поняттями водойми, джерела, річки, озера, болота, моря та їх значення в житті людини; формувати вміння працювати з фізичною картою, підручником; вчити спостерігати, робити висновки, логічно мислити; виховувати дбайливе ставлення до водойм.
Обладнання: фізична карта України; ілюстрації різних форм земної поверхні України та різних водойм України; мультимедійний проектор, презентація.
Хід уроку.
І. Організація класу.
Природознавство – це цікаво дуже!
Тобі предмет цей необхідний дуже!
Природа – все: річки, пташки, гаї,
Людина – теж частиночка її.
І щоб людині на Землі прожити,
Природу треба знати і любити.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
- Фронтальне опитування.
– Яку тему вивчали на минулому уроці?
– Назвіть основні форми земної поверхні в Україні?
– Як вони позначаються на фізичній карті?
– Що таке рівнини?
– Які види рівнин ви знаєте?
– Що таке горб? Яку будову він має?
– Що таке гора? Яку будову вона має?
– Які гори є в Україні?
– Назвіть найвищі вершини у Карпатах і Кримських горах?
- Розповіді дітей «Де я бував».
- Індивідуальне опитування.
Учень 1. Намалюй на дошці схему горба, підпиши його частини; розкажи, де зустрічаються горби і які бувають рівнини. Покажи рівнини на карті.
Учень 2. Намалюй на дошці схему гори, підпиши її частини; розкажи , де в Україні розташовані гори, яка між ними різниця, покажи гори на карті.
Учень 3. Знайди на карті України низовини, запиши на дошці їхні назви і як вони розташовані за сторонами горизонту.
Учень 4. Знайди на карті України височини, запиши на дошці їхні назви і як вони розташовані за сторонами горизонту.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Відгадування загадок.
Що таке: живе і ллється,
З каменем не раз зіткнеться,
Як немає – все всихає
І від спраги потерпає. (Вода)
Ледь колишуть вітерці
Стрічку на просторі:
Кінець вузький – у джерельці,
А широкий – в морі. (Річка).
2. Пригадай.
– Що б змінилось на Землі, якби зникла вода? Чому?
– Як і для чого людина використовує воду?
– Де у природі вода?
– Яким кольором на карті позначають воду?
– Як можна одним словом назвати, річки, озера? (Водойми)
–
3. Читання вірша «Скільки рік в Україні?» Володимира Лучука (Журнал «Розкажіть онуку» №9, 2011)
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
V. Первинне сприйняття та вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя про значення води на Землі.
2.Ознайомлення з різними видами водойм.
1. Джерела. 1. Водосховища.
2. Річки. 2. Ставки.
3. Озера. 3. Канали.
4. Болота.
5. Моря.
3. Джерело.
Розглядання схеми утворення джерела.
Робота з підручником.
Бесіда.
4. Річки України.
Розгляд малюнка-схеми річки (підручник).
Бесіда-розповідь про річки
– На Україні налічується близько 70 тисяч річок.
Дніпро – найбільша в Україні і третя за розміром в Європі річка. Вона бере початок на півночі Смоленської області і тече до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну, долаючи шлях 2 285 км. У межах України довжина Дніпра становить 1 050 км. Найбільшими притоками Дніпра є Прип’ять і Десна і Десна. Усього в басейні Дніпра – 1 424 притоки.
Дністер – одна з найбільших повноводних рік України, що протікає у семи областях. Початок бере на північному сході схилу Карпат і впадає в Дністровський лиман Чорного моря. Річка завдовжки 1 363 км. На території України в Дністер впадає майже 500 річок.
Південний Буг бере початок на Подільській височині на Хмельниччині. Він завдовжки 792 км. Південний Буг має 301 притоку, кожна з яких є завдовжки 10 км.
До великих рік належать ще Сіверський Донець. Його довжини становить 1 053 км , а в межах України – 738 км, а також ріка Дунай , що перетинає на своєму шляху багато країн Європи.
Робота з фізичною картою України.
Робота з підручником.
- Озера і болота України.
Відгадування загадок.
Розповідь учителя.
– Озера – це природна западина на поверхні Землі, що заповнена водою.
В Україні налічується понад 3000 озер, в тому числі 30 площею понад 10 км2. Озера відрізняються розмірами, глибиною, солоністю води, віком.
Найбільшим за площею прісним озером України є озеро Ялпуг.
Озеро Світязь знаходиться північно-західній частині Волині. Середня глибина – 7 м, найбільша – 58 м. В озері виявлений 21 вид риб.
Чимало невеликих, але глибоких мальовничих гірських озер можна зустріти в Карпатах, із них найбільших відоме Синевір. Максимальна його глибина – 24 м. Це гірське озеро вражає своєю красою.
Солоні озера є в Херсонській області, в Криму. Найвідомішим озером є озеро Сиваш, з якого добувають кухонну сіль.
– Болото – дуже зволожена ділянка суші, на якій ростуть вологолюбні рослини і там утворюється торф. Болота трапляються у лісах, де на поверхню виходить джерело, а вода не має куди стікати. Утворюються болота у пониззях біля річок, де вода затримується під час повеней. Болота поширені на Поліссі.
- Моря України.
Робота з фізичною картою України.
Самостійне опрацювання статі підручника «Моря України» (робота в групах).
VІ. Узагальнення та закріплення знань.
1. Відповіді на запитання.
– Що таке водойми?
– Які бувають водойми суші?
– Що таке природні та штучні водойми?
– Що таке джерело?
– Яку будову мають річки?
– Яка водойма називається озером?
– У якій частині України найбільше боліт?
– Що таке море?
– Чим Чорне море відрізняється від Азовського?
2. Скарбничка народної мудрості.
Прислів’я про воду.
o Без води немає життя на землі.
o Вода – то життя, то здоров’я.
o Де верба – там і вода.
o Ліс і вода – брат і сестра.
o Хліб – батько, вода – мати.
o Вода за доброту віддячить.
o Коли квітень з водою, то травень з травою.
3. Юний інтелектуал «У ріднім краї най-най-най…»
– Найбільше море, що омиває Україну?
– Найбільша річка?
– Найбільші річки, які впадають у Чорне море?
– Найбільше озеро?
– Найглибше озеро?
– Найбільше гірське озеро?
(Журнал «Розкажіть онуку» №23-24, 2011)
VІІ. Підсумок уроку.
VІІІ. Домашнє завдання.
С.10-116, опрацювати статтю підручника «Водойми України», підготувати відповіді на запитання, розповідати прочитане.
Урок 4
Тема: Природні зони України.
Мета: розкрити причини різноманітності природи України; почати формувати поняття про природні зони; виробляти навички роботи з глобусом, картами, підручником; розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи України.
Обладнання: глобус, фізична карта України, карта природних зон, ілюстрації різних природних зон, мультимедійна презентація.
Хід уроку.
І. Організація класу.
Девіз:
Діяти – активно!
Думати – оперативно!
Сперечатись – доказово!
Для всіх обов’язково!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Фронтальне опитування за допомогою тестів.
1. До природних водойм належать:
а) море, ріка, болото, водосховище;
б) ставок, озеро, джерело, канали;
в) річки, озера, болота, джерела, моря.
2. Яка водойма створена людиною?
а) ставок;
б) озеро;
в) болото.
3. Які моря омивають Україну?
а) Чорне і Азовське моря;
б) Червоне і Чорне моря;
в) Азовське і Мармурове моря.
4. Найбільша річка України …
а) Дністер;
б) Дніпро;
в) Західний Буг.
2. Індивідуальне опитування.
Учень 1. Розкажи за таблицею (схемою), як утворюється джерело, і поясни, чому джерельна вода чиста і холодна.
Учень 2. Розкажи за таблицею (схемою), яку будову має річка.
Учень 3. Покажи на карті великі річки України, з’ясуй, які з них рівнинні, а які – гірські. Доведи це.
Учень 4. Розкажи, що таке озеро й болото, покажи на карті найвідоміші озера України.
Учень 5. Розкажи, яку водойму називають морем, покажи моря України.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота з глобусом.
2. Розповідь учителя з елементами бесіди про природні зони.
- Якщо мандрувати сушею з півночі на південь, то можна спостерігати, що великі ділянки земної поверхні з однаковою природою змінюють одна одну. Такі ділянки Землі називають природними зонами.
Природна зона – це місцевість із своєрідним кліматом, ґрунтами, рослинним і тваринним світом.
- Кожна природна зона поступово переходить одна в одну, має свої кліматичні умови, природні ресурси, ґрунти, рослинний і тваринний світ. Лише перелічивши природні зони, можна зробити висновок про різноманітність природи України.
3. Практична робота з картою природних зон.
- Розгляньте карту природних зон України.
- Поміркуйте, чому вона різнокольорова.
- Знайдіть умовні знаки, якими позначаються природні зони України. Скільки зон позначено?
- Обведіть кожну природну зону України олівцем та указкою. Знайдіть, у якій зоні ви живете.
- Порівняйте фізичну карту і карту природних зон України. У чому їх схожість і відмінності?
4. Фізкультхвилинка.
5. Робота з підручником (робота в парах).
6. Робота за ілюстраціями, малюнками.
V. Закріплення та осмислення знань.
1. Відповіді на запитання.
- Чому на Землі існують теплові пояси?
- Як умовно поділена земна поверхня в залежності від кількості тепла?
- Що таке природна зона?
- Що є однаковим у природній зоні?
- Які природні зони є у північній півкулі?
- Які природні зони є в Україні? Покажіть на карті.
- Чим визначається погода природної зони?
- Які зв’язки між неживою та живою природою існують у природній зоні?
- Чим зумовлюється різноманітність і багатство рослинного і тваринного світу природної зони?
- В якій природній зоні ми живемо?
2. Бесіда про вивчене на уроці.
VІ. Узагальнення вивченого.
VІІ. Підсумок уроку.
VІІІ. Домашнє завдання.
С.116-119, прочитати статтю підручника, знати природні зони України, знати відповіді на запитання.
Урок 5.
Тема: Тематичний контроль.
Практична робота: визначення кордонів України, форм земної поверхні, водойм, корисних копалин на фізичній карті та на карті природних зон України.
Мета: перевірити знання учнів з розділу «Україна – наша Батьківщина.»; закріпити навички роботи з картою; розвивати спостережливість, уважність, мислення.
Обладнання: фізична карта, карта природних зон, глобус, кросворди.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Робота з глобусом, фізичною картою, картою природних зон.
ІІІ. Вікторина.
- Назвіть найвищу гору Українських Карпат.
- Яке найбільше море, що омиває Україну?
- Яка найбільша ріка? А скільки всього річок?
- Найбільше озеро – це ….
- А яке озеро найглибше?
- Назвіть найбільші міста України.
ІV. Розгадування кросвордів.
1. Кросворд.
Впишіть у клітинки кросворду назви форм земної поверхні, що зустрічаються в Україні, та прочитайте по вертикалі назву найвищої гори України.
2. Розв’яжи кросворд. Слово, що утвориться між подвійними лініями, підкаже назву найвищої форми земної поверхні.
Зліва направо:
1. Підвищення на рівнині.
2. Щоб порівняти предмети, треба вивчити їх …
3. Великі, глибокі, з крутими схилами заглибини.
4. Великі, широкі, з пологими схилами заглибини.
3. Кросворд «Україна».
1. Планета Сонячної системи. (Уран)
2. Гори на заході України. (Карпати)
3. Найбільша річка України. (Дніпро)
4. Море, що омиває південь України. (Азовське)
5. Вид транспорту, яким можна подорожувати країною. (Поїзд)
6. Область на сході України. (Донецька)
7. Корисна копалина. (Нафта)
V. Оцінення відповідей.
VІ. Підсумкова бесіда «Охорона природи»
То ж давайте памʼятати,
Що природа - наш дім
І нам жити всім у нім!
Тема: Знай, люби, бережи. (Усний журнал) (Слайд 1)
Мета: поглибити знання учнів про природу; сприяти вихованню в учнів любові до рідної природи, бажання оберігати її; привернути увагу учнів до екологічних проблем нашої держави.
Розширити і збагатити знання учнів про природу, показати її значення для людини.
Розвивати уяву, фантазію, спостережливість, естетичний смак.
Виховувати бережливе та турботливе ставлення до природи, бажання берегти все живе на землі, вчити любити Україну.
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація до класної години, ілюстрації, виставка малюнків, кімнатні рослини, загадки, кросворд.
Хід класної години
Вчитель:
Шановні школярі та гості! Ми щиро раді, що ви прийшли погортати сторінки нашого журналу, який називається: «Знай, люби, бережи»
Якщо з природи щось черпати,
То мусиш їй і спокій дати,
А головне про неї дбати,
Знать, любить й охороняти. (Слайд 2)
Сторінка 1. Збережемо природу землі разом. (Слайд 3)
Природа в Україні багата і різноманітна. Але вона потребує охорони. За останніх 100 років людство встигло жахливо нашкодити природі.
Недарма ми все частіше і частіше чуємо про екологічні проблеми з телебачення та радіо. Основною екологічною проблемою є ставлення людини до природи. І саме тепер треба задуматись про життя майбутніх поколінь. Адже люди народжуються й помирають, а Земля – вічна!
Великої шкоди довкіллю завдає недбайливе видобування корисних копалин. Величезні ями, глибокі котловани залишаються на поверхні землі. Не меншу небезпеку становлять і терикони – нагромадження породи, насипаної біля шахт. Вони забруднюють не тільки грунт, а й повітря.
Останнім часом в Україні вирубується багато лісів.
Водойми потерпають від забруднення. У річки, озера, в Азовське і Чорне моря потрапляє нафта, бензин, отруйні речовини, побутові відходи. Від них масово гинуть рослини і тварини.
Непоправної шкоди всій природі України завдала аварія на Чорнобильській атомній станції, внаслідок якої дуже забруднилося навколишнє середовище.
Довкілля – наше природне оточення. Від забруднення воно страждає і хворіє: погіршуються умови життя рослин, тварин і самої людини. Щоб вижити, люди повинні зберегти природу Землі.
У нашій країні прийнято ряд законів і програм, спрямованих на охорону і збереження природи. Серед них Закон «Про охорону навколишнього природного середовища», «Державна програма охорони та відтворення Азовського і Чорного морів».
Для збереження куточків незайманої природи створено заповідники. Там заборонено вирубувати дерева, кущі, збирати й витоптувати трав’янисті рослини. Не дозволяється полювати на звірів, птахів, ловити рибу, метеликів, інших тварин. Відомий заповідник Асканія – Нова, Поліський заповідник.
У заповідниках охороняють рослини і тварин, яких у природі залишилося дуже мало. Їх називають рідкісними, або зникаючими. Усі вони занесені до Червоної книги України. (Слайд 4,5)
Сторінка 2. Що таке „Червона книга”?(Слайд 6)
В Червону книгу вчені занесли
Світ неповторний та чудесний,
Що поступово вимирає,
Давно рятунку в нас благає. (Слайд 7)
Червону книгу України було видано у 1980 році. Тоді вона містила відомості про 86 видів рідкісних тварин, а також таких, які зникають. На сьогодні до неї занесені понад 400 видів тварин і стільки ж видів рослин.
Законом забороняється виловлювати і вбивати тварин, що занесені до Червоної книги, а також знищувати та руйнувати місця їхнього проживання. (Слайд 8)
Що ж робиться в нашій країні для того, щоб ці тварини та рослини не зникли зовсім, а кількість їх збільшилася? Діють 13 заповідників, у яких зберігаються умови для життя рідкісних тварин, яких розводять у неволі, а потім відпускають на волю в ті місця, де вони коли жили.
Чому така назва книги – „Червона”? Бо вона, подібно до червоного сигналу світлофора, має будити в людях тривогу за долю природи. Мовляв, зупинися, людино, подумай, будь обережною! (Слайд 9)
Перегляд ілюстрацій з книги «Червона книга України» (Слайд 10-22)
Сторінка 3. Вмійте любити природу (Слайд 23)
Читання учнями віршів про природу.
1. Кожного дня і кожну хвилинку
Оберігаймо всяку звіринку.
Тільки добра їм треба бажати
І намагатись не ображати.
2. Зупинімось - останній є шанс,
Оглянімось - благаємо вас,
Все задумано мудро а природі,
Жити потрібно у мирі і в згоді.
3. Річка хай чиста тече,
Пташеняті підставим плече,
Як зрубаємо дерево - вмить
Поспішаймо хоч два посадить.
4. Полюбімо природу палко,
Не топчімо ногами фіалку,
Зупинімось - останній є шанс,
Ця планета не тільки для нас.
5.Вміймо природу любити,
Кожній стеблині радіти,
В парку, у лісі, над яром.
Цвіту не вирвім задаром,
Гілки не втнім для забави,
Оберігаймо ж усюди,
Шлях і стежину у гаю
- Все це окрасою буде
Нашого рідного краю.
6. Ми - діти вкраїнського поля
З блакиті його висоти,
Тому-то нам випала доля:
Не гнутись - до сонця рости.
Буду я природі другом
Йтиму садом
Полем , а чи лугом ,
Буду я природі
Вірним другом.
Не столочу
Навіть і трави ,
Я скажу їй :
—Зеленій , живи!
Коли лісом
Буду я іти ,
Теж посію
Зерна доброти.
Побажаю
Дереву і пташці ,
Щоб вони
Жили у мирі й щасті.
Учись любити!.
Учись любити все навколо себе:
Траву і квіти, кущик, деревце.
Жучка і пташку, і блакитне небо,
І синьооке чисте джерельце.
Усе прийшло на білий світ, щоб жити
Щоб дарувати радість і красу.
Учися дивуватись і любити
Чистеньку, мов перлиночка, росу.
Поглянь на світ - це дивовижна казка!
А квіти - це, мабуть, душа землі.
У кожній з них струмить любов і ласка,
Вони, неначе діточки малі.
Яка земля! Чарівна, пречудова!
Вона нам мати. Ми — її дитя!
Летить на землю весняна обнова,
Бурлить, вирує на землі життя!
Усі ми в світ прийшли, щоб жити,
Добро творити на землі.
Учіться, діточки, любити.
Навчайтеся, поки малі.
Не нищіть квіти, не зривайте,
Нехай на них блищить роса.
Усе живе оберігайте,
Бо для людей ця вся краса.
Щоб наше серце добрим стало,
Щоб в нім любов палка жила,
Щоб завжди серце зберігало
Любов і трішечки тепла.
Для цього радісного світу,
Для всіх живих, що на землі,
Для пташечки, дерев і цвіту...
Ви знайте, діточки малі.
Усі прийшли в цей світ, щоб жити:
Великі звірі і малі.
Людина в світ прийшла - любити,
Добро творити на землі.
Природа нам — як рідний дім,
Вона усім, як мати.
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба дбати.
В природу із добром іди,
Вона ж тобі, як мати.
Й пташки на різні голоси
Співатимуть для тебе.
І в краплях срібної роси
Побачиш чисте небо.
Й віддячить за добро тобі
Земля теплом родинним.
Люби і бережи її, Будь гідним її сином!
Сторінка 4. Як не любить той край …(Слайд 24)
Хвилини милування рідними краєвидами. (Слайд 25-41)
Дивосвіт, дивосвіт …
Хто придумав оцей світ?
Землю красну отаку
У зеленому вінку?
Всі ці квіти, і ліси,
І пташині голоси?
Ліс, і річка, і поля –
Це ж усе моя земля.
( Л. Забашта)
Сторінка 5. Запамʼятай і виконуй правила! (Слайд 42)
Правила поведінки у природі
Не топчіть, не зривайте рослин.
Не знищуйте рідкісних квітів.
Не ламайте дерев, кущів.
Дбайливо заготовляйте лікарські рослини.
Не знищуйте неїстівних грибів.
Охороняйте чистоту джерел.
Не ловіть метеликів. -
Не руйнуйте мурашників.
Не галасуйте у весняному лісі.
Не залишайте багаття в лісі.
Дидактична гра. «Можна – не можна»
Можна:
саджати квіти, рослини;
охороняти рідкісні рослини;
берегти молоді рослини;
обгороджувати мурашники;
спостерігати за жабами;
милуватися красою природи;
підгодовувати птахів;
прибирати місце відпочинку,
Не можна:
ламати гілок дерев;
обдирати кору дерев;
рвати багато квітів;
збивати гриби ногами;
руйнувати павутиння;
ловити метеликів;
ловити жаб.
Сторінка 6. Дивись, міркуй, відповідай. (Слайд 43)
Відгадування загадок.
Розгадування кросворда.
1. Яке дерево називають білокорою красунею? (Береза).
2. Африканська тварина з найдовшою шиєю. (Жирафа).
3. Рідка речовина, без якої неможливе життя на Землі. (Вода).
4. Місце, де тварини і рослини знаходяться під охороною. (Заповідник).
5. Як назвати одним словом все те, що нас оточує? (Природа).
Яке слово виділено? Це слово - природа. Отже, вона нам як мати, її треба оберігати.
То ж давайте памʼятати,
Що природа - наш дім
І нам жити всім у нім!